U Ljubljani je od od 2. do 6.12.2024. održan međunarodni pilot trening za korištenje dramskih tehnika i metoda u poučavanju društveno-humanističkih predmeta. Trening se odvio u sklopu Erasmus+ projekta “Academy for Creative, Innovative and Inclusive Schools”, u kojem je Teatar Tirena jedan od jedanaest članova u partnerskom konzorciju, a projekt vodi Društvo ustvarjalcev Taka Tuka iz Slovenije.
Trening je namijenjen učiteljima ili članovima školskih stručnih timova, a nakon ove pilot faze, bit će održan u sklopu projekta još dva puta.
Održane su radionice Boalovih tehnika, kazališta slika i Novinskog kazališta, a uvod u tehniku Kamišibaj kazališta bilo je istraživanje kulturnih i povijesnih institucija Ljubljane. Taj su dio programa pripremili treneri ( Taka Tuka i Teatar Tirena) i učiteljski fakulteti (Univerza na Primorskem, Kopar i Paedagogische Hochschule, Beč)
Zadnji dio programa sačinjavale su radionice i nastavne pripreme koje su osmislili i proveli polaznici. U nizu kreativnih rješenja i izuzetno zanimljivih nastavnih satova sudjelovali su učitelji iz škola partnera (Škola za odgoj i obrazovanje Pula, Zavod sv. Stanislava, Ljubljana i Istituto Comprensivo W. A. Mozart, Rim).
Partneri u projektu su i Javni sklad RS za kulturne dejavnosti i Učiteljski fakultet iz Zagreba koji je na treningu osmišljavao radionicu za izborni predmet Upotrebe dramskih tehnika u nastavi.
Na pilot treningu sudjelovale su naše dramske pedagoginje Maja Sviben i Ines Škuflić-Horvat.
Partneri: Poljska – Innocamp, Austrija – Paedagogische Hochschule Wien, Slovenija – Taka Tuka, Univerza na Primorskem, Univerza v Ljubljani, Javni sklad RS za kulturne dejavnosti i Zavod sv. Stanislava, Italija – Isituto Comprensivo W.A.Mozart te Hrvatska – Teatar Tirena, Sveučilište u Zagrebu i Škola za odgoj i obrazovanje Pula